En
تاریخ : پنجشنبه 31 تير 1395
کد 1397

دکتر ناجی در شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت:

باید تلاش کنیم که یادواره شهدا عرصه ی تاخت و تازهای سیاسی نشود

دکتر سعید ناجی فرماندار شهرستان شهریار در شورای ترویج فرهنگ و ایثار گفت: باید تلاش کنیم که برنامه یادواره شهدا عرصه ای برای تاخت و تازهای سیاسی در حوزه ای خاص نشود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شهریار؛ اولین جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت  به ریاست دکتر ناجی فرماندار شهرستان شهریار و با حضور حجت الاسلام والمسلمین مروج امام جمعه اندیشه، کردی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، تعدادی از اعضای شورای مشورتی شهرستان شهریار(شمش) در بخش ایثارگران و اعضای این شورا در فرمانداری شهرستان شهریار تشکیل شد.

بنا بر این گزارش در این جلسه دکتر سعید ناجی فرماندار شهرستان شهریار و رئیس شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با تاکید بر جایگاه شهدا و اهمیت ترویج فرهنگ شهادت در جامعه گفت: هدف از برگزاری این جلسه معرفی شورای ترویج ایثار و شهادت شهرستان شهریار است که با حضور تعدادی از اعضای شورای مشورتی شهرستان شهریار(شمش) در بخش ایثارگران تشکیل شده است تا با ذکر مسایل و موارد مربوط به این حوزه بتوانیم در مسیر بهبود وضعیت و خدمات رسانی به خانواده معظم شهدا و ایثارگران قدم برداریم.

فرماندار شهرستان شهریار در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، شورای مشورتی در بخش ایثارگران، ستاد برگزاری یادواره شهدا، آئین نامه حفظ یادمان ها و آثار دفاع مقدس و مجموعه ای از دستورالعمل ها در ارتباط با موضوع شهدا و فرهنگ شهادت صادر شده است که نشان دهنده اهمیت این مقوله است که کم توجهی به این مقوله می تواند آسیب هایی را برای جامعه و کشور داشته باشد.

دکتر ناجی افزود: در تمامی کشورهایی که شاید عنوان و واژه ای مترادف و هم وزن با شهید که در تشیع داریم و از سرمایه های این مذهب است به مقوله ایثارگری و جانفشانی در راه وطن و آرمان همه بشریت جایگاه خاصی را قایل شده و بدان توجه دارد و ما در مذهب خود و در دیدگاه خودمان که به طور خاص بعد از انقلاب شکل تازه ای گرفت و  زوایای پنهان و تاثیرگذار آن بیشتر آشکار شد؛ باتوجه به ارزشمندی شهید و تاثیرگذار بودن فرهنگ شهادت در حفظ دین، حفظ آرمان ها و حفظ کشور و وطن، اهمیت و جایگاهش بیشتر آشکار شد

نماینده عالی دولت در شهرستان شهریار با ذکر این جمله که شهید مثل نوری پرتوافشانی می کند تا بقیه در پناه آن نور بتوانند آسایش و آرامش داشته باشند؛ اظهار داشت: همانطور که شهید مطهری می گویند که شهید خون تازه ای را به جامعه تزریق می کند؛ و یا دکتر شریعتی می گوید که: همانطور که خون در رگ خشکیده بدن باعث احیا می شود شهید هم مثل خونی است که در تاریخ، جامعه ای را که دچار واماندگی شده احیا می کند و همه اینها حکایت از آن دارد که این مقوله، مقوله ویژه ای است و باید از باب تاثیرگذاری تقدیس شود و مورد توجه قرار گیرد.

فرماندار شهرستان شهریار با ذکر این نکته که، حفظ محتوا و ماهیت این پدیده و جلوگیری از انحراف و جلوگیری از تنزل آن موضع دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ بیان داشت: نباید اجازه دهیم که شهید و  شهادت که در عرش واقع است در فرش قرار گیرد و موضوعات عادی و خاکی ما که بیشتر این مسایل هم در حوزه سیاست بدان پرداخته می شود و باعث ایجاد مشکلات و اختلاف در برخی حوزه ها شده است نباید به این حوزه آسیب برسانند و باید تلاش کنیم که برنامه یادواره شهدا عرصه ای برای تاخت و تازهای سیاسی در حوزه ای خاص نشود.

ناجی ادامه داد: با راه اندازی ستادها و یادواره ها برای حفظ این دستاورد عظیم انقلاب اسلامی به نحوی به سمت سازماندهی و ساماندهی حرکت کنیم که اجازه ندهیم این موضوع دستخوش برخی سواستفاده ها قرار گیرد چرا که شاهدیم در برخی از یادواره ها به تنها چیزی که بدان پرداخته نمی شود بحث شهید و شهادت است و بهتر است این مقوله و این حوزه را از باب استفاده درحوزه های سیاسی در حصار محکمی قرنطینه کنیم.

فرماندار شهریار که در شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت سخن می گفت با تاکید بر این نکته که؛ هر آن کس که در داخل شاکله نظام حضور دارند به شهادت و فرهنگ شهادت پایبند بوده و هست؛ اظهار داشت: جلسات ستاد یادواره را در سطح شهرستان شکل می دهیم و شهرداران شهرها که متولیان اصلی برگزاری این برنامه ها هستند و همه ادارات و دستگاه ها باید تلاش کنند تا یادوراه شهدا در شان شهدا و با ویژگی های خاص خود برگزار شود.

وی افزود: شاخصه های برگزاری یادواره شهدا باید با بررسی و مشورت قرار گیرند و چارچوب های برگزاری یادواره شهدا، میزان برگزاری و تعداد آنها نیز باید مشخص شود تا شان و جایگاه شهدا حفظ شوند.

دکتر سعید ناجی با اشاره به این نکته که با داشتن حدود یکهزار شهید در شهرستان شهریار؛ کنگره شهدای شهرستان شهریار را باید برنامه ریزی کنیم و مقدمات برگزاری آن فراهم گردد تا سالیانه یک کنگره عظیم داشته باشیم؛ افزود: هرچند که برخی شهدا از دید ما زمینیان دارای ویژگی هایی خاص هستند اما باید به تمامی خانواده های شهدا توجه کرد چرا که همه شهدا عزیز و متعالی هستند.

 

کردی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان شهریار:

شهرستان شهریار در زمینه برگزاری برنامه ها و دیدار با خانواده های معظم شهدا نیز در رتبه برتر استان قرار دارد

در ابتدا جلسه کردی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان شهریار ضمن ارائه گزارشی از وضعیت خانواده های شهدا و آمار ایثارگران و شهدای شهرستان گفت: بیشترین آمار خانواده های ایثارگر و شهدا در استان تهران در شهرستان شهریار وجود دارد که باید در جهت رفع مسایل و مشکلات این خانواده ها با جدیت بیشتری به خرج داد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تقدیر از حمایت ها و فعالیت های مدیران شهرستان در حوزه خانواده معظطم شهدا و ایثارگر اظهار داشت: شهرستان شهریار در زمینه برگزاری برنامه ها و دیدار با خانواده های معظم شهدا نیز در رتبه برتر استان قرار دارد.

وی با اشاره بر تلاش در جهت زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا بر برگزاری یادواره شهدای شهرستان و یادواره شهدای شهرها تاکید کرد.

 

حجت الاسلام والمسلمین مروج امام جمعه اندیشه:

باید دقت کنیم که جلساتی که به نام شهدا برگزار می شود به نحوی برنامه ریزی و برگزار شود که سبب گله مندی خانواده های معظم شهدا نشود

در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین مروج امام جمعه اندیشه ضمن تقدیر از فرماندار شهرستان شهریار به جهت برگزاری جلسه با موضوع شهدا گفت: همانطور که پروردگار متعال در قرآن کریم و ائمه اطهار علیهم السلام بر شهادت و فرهنگ شهادت تاکید داشتند اگر روزی فرهنگ شهادت را فراموش کنیم آنروز روز شکست و ذلت ماست.

امام جمعه اندیشه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در باب جایگاه فرهنگ شهادت در جامعه اسلامی اظهار داشت: مساله فرهنگ، مساله ای نیست که بتوانیم در مدت زمان کوتاهی آن را جانمایی کنیم و به برکت انقلاب اسلامی جانمایی فرهنگ و ایثار و شهادت در نظام ما صورت گرفت.

مروج با ذکر این جمله از حضرت امام که تکریم خانواده های شهدا کمتر از شهدا نیست، افزود: باید تجربه هایی که در شهرهای مختلف بوده جمع بندی شود تا بتوانیم از این تجربه ها استفاده کنیم

وی ادامه داد: باید دقت کنیم که جلساتی که به نام شهدا برگزار می شود به نحوی برنامه ریزی و برگزار شود که سبب گله مندی خانواده های معظم شهدا نشود.

حجت الاسلام والمسلمین مروج برگزاری این جلسات را بسیار مثبت دانست و اظهار امیدواری کرد که برنامه های یادواره شهدا به صورت شاخص و متمرکز شهرستانی با حضور پررنگ تر خانواده های معظم شهدا و مردم و مسئولان برگزار شود.

 

سرهنگ یامینی فرمانده سپاه ناحیه شهرستان شهریار:

یکی از مسایل منفی، عدم انعکاس و ثبت و ضبط خدمات صورت گرفته برای خانواده معظم شهدا و ایثارگران در سطح شهرستان است

در ادامه سرهنگ یامینی فرمانده سپاه ناحیه شهرستان شهریار با اشاره به ایام سالگرد عملیات مرصاد و ایثارگری های رزمندگان در این عملیات اظهار داشت: مجموعه مدیران و مسئولان شهرستان همه سعی و تلاش خود رادر خصوص تکریم و خدمات رسانی به خانواده های شهدا و ایثارگران  کردند و این شهرستان یکی از بهترین شهرستان های کشور و بهترین شهرستان استان در بحث رسیدگی و سرکشی به خانواده های معظم شهداست.

سرهنگ یامینی افزود: یکی از مسایل منفی، عدم انعکاس و ثبت و ضبط خدمات صورت گرفته برای خانواده معظم شهدا و ایثارگران در سطح شهرستان است و ما باید در انعکاس مناسب فعالیت ها بیشتر تلش کنیم

وی ادمه داد: بعضا تعدد و تداخل برنامه های یادواره شهدا را در سطح شهرستان داریم که با هماهنگی این ستاد و برگزاری یک کنگره بزرگ و محوری شهدا می توان از شهدای شهرستان و شهدای شاخص تجلیل کرد.

 

  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 31 تير 1395
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شهریار
  • تعداد بازدید 486